SHARE

Image result for сверстюк

Готова верстка  книжки “Щоденники Євгена Сверстюка“, до якої увійшли листи та записи видатного Українця, якого по праву називали Совістю нації!
Євген Сверстюк – знакова постать українського національно-визвольного руху, політв’язень радянського режиму, філософ, релігійний і громадський діяч, письменник, президент Українського ПЕН-клубу.
Religious Tourism звертається з проханням про допомогу у виданні Щоденника Людини Світу Євгена Сверстюка.

 


Related image
Серед видатних українських мислителів та майстрів слова, котрі засвітилися на похмурому небосхилі ХХ століття, що принесло нашому народові небувалі страждання, по-особливому сяє зірка Євгена Сверстюка. Більше десятка титулів, які можна було б додати до цього знакового імені, не йдуть у жодне порівняння зі справді народним визнанням самих людей: він був і є совістю України.

 

 

Так про видатного вільнодумця й філософа, автора есеїв, що вплинули на свідомість сотень тисяч спраглих правди, говорили ще за життя Євгена Сверстюка. В ореолі пошани й любові тих, хто доторкнувся до його слова, наш видатний сучасник долав свій шлях, ніс подарований долею хрест, і сам випромінював любов – одну з основних євангельських цінностей людства.

Євген Сверстюк як ніхто інший знав, якими в наш прагматичний час «дефіцитними» бувають любов, правда, свобода, честь, людська гідність і порядність. Тими чеснотами, вимріяними за колючими дротами і ґратами, він жив щодня, і цінував їх так, як голодний – скибочку хліба, а спраглий – глек джерельної води. А ще він залюбки ділився цими скарбами з нами, усіма тими, кому пощастило зустріти цю видатну людину в своєму житті.

 

Image result for сверстюк - совість нації

Творчий доробок лауреата Державної премії ім. Тараса Шевченка, письменника і публіциста, релігієзнавця Євгена Сверстюка ще не повністю опублікований і осмислений. Перші його твори, що проламали «залізну завісу» радянського тоталітарного режиму і призвели до ув’язнення автора, стали справжнім ковтком чистого повітря в задушливій атмосфері часів холодної війни і так званого «брежнєвського застою». А останні, опубліковані перед відходом Євгена Олександровича, вже були сповнені гарячим подихом української Революції Гідності, учасником якої він був і до якої кликав українців упродовж свого життя. Власне, «гідність» – це одне з найбільш вагомих слів на сторінках книг Євгена Сверстюка, а поняття «революції» автор трактував як великі перетворення в людській свідомості, зміни в духовному житті кожної особи і суспільства загалом.

 

Image result for сверстюк

Поряд із книгами гострої за тематикою есеїстики та глибокими дослідженнями творчості Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, Олександра Довженка, Василя Стуса, гідною подиву є й епістолярна творчість Євгена Сверстюка. Зокрема – його щоденникові записи, зібрані під обкладинкою цієї книги. Вони яскраво доповнюють творче обличчя літературознавця і філософа, відкривають читачеві секрети роботи над словом і проливають світло на той відтинок біографії Євгена Сверстюка, що розпочався після повернення із заслання.

Перші щоденникові записи Євген Олександрович зробив у далекому тепер 1986 році. Завдяки допомозі його дружини Валерії Андрієвської вдалося відтворити нотатки та твори, зафіксовані більш як у 20-ти різних записниках та зошитах, які були не лише на робочому столі автора, але й подорожували разом із ним країнами Європи й Північної Америки. Саме ці сторінки й були чернетками багатьох його творів (деякі з яких досі не були опубліковані), а дуже часто саме їм звіряв Євген Олександрович ті почуття, які не хотілося виказувати в присутності інших людей.

 

 

Image result for сверстюк

Серед творів, із якими читач матиме змогу ознайомитися, привертають увагу три листи, написані в різні періоди життя Євгена Сверстюка. Перший із них – лист синові Андрієві, який без перебільшення можна вважати шедевром українського епістолярію. Глибоко інтимний твір, адресований враженому важкими хворобами Андрієві Сверстюку, що перебував на порозі самогубства, ми, упорядники, втім, наважилися опублікувати як блискучий зразок сповненої любові й великого трагізму розмови двох рідних душ, двох сердець. Можна сказати й більше: лист Батька до Сина, на нашу думку, міг би увійти до підручників із практичної психології й прислужитися тим фахівцям, які допомагають людям лікувати душевні рани.

Інший лист адресований тогочасному учаснику українського політикуму, лідеру опозиційного руху «Україна без Кучми» Юрієві Луценку, який опинився за ґратами. Це своєрідний «порадник» опозиціонера й вільнодумця з великим «стажем» іншому, який тільки-но переступив поріг тюремної камери. Як себе поводити в ув’язненні за політичними мотивами? Як залишатися людиною в нелюдських умовах? На ці та інші питання у цьому листі автор дає вичерпні відповіді.

 

Image result for сверстюк - совість нації

Третій же лист не дійшов до адресата, хоч автор сподівався, що той буде прочитаним. Напередодні кровопролиття на Майдані під час Революції Гідності Євген Сверстюк, активний учасник «Ініціативи 1 грудня», хотів запобігти біді, що насувалася, бо вже відчував, що силова розв’язка протистояння народу й бандитської влади буде кривавою. Тому, попри втому й хворобу, вирішив написати листа Віктору Януковичу і навіть особисто передати до президентської адміністрації.

Втім, зробити це не судилося, бо президент-зрадник утік до Росії, залишивши по собі похмурі спогади про не менш похмурий період його правління.

Загалом же масив опублікованого в цій книзі матеріалу дуже інформативний і вагомий. Роздумуючи над текстами Євгена Олександровича, мимоволі ловиш себе на думці, що автор бачив і передрікав крізь час на кілька десятиліть вперед: його оцінки історичних персонажів та перспектив актуальні й зараз, а характеристики негативних явищ, якими вражене наше суспільство, лаконічні й точні.

Євгена Сверстюка, авторитет якого в суспільстві завжди був і є дуже високим, бракує українцям і сьогодні. Та все ж величезну інтелектуальну й духовну працю, розпочату ним у галузі українського відродження, продовжують його твори. Тому книга щоденникових записів видатного українського мислителя неодмінно нестиме вдумливим читачам свою високу місію.

Упорядник щоденників Євгена Сверстюка Олена Голуб

 


 

Видавництво "Терен"

Дорогі друзі!

Готова верстка доброї книжки – “Щоденники Євгена Сверстюка” (прибл. 400 сторінок).

Було би великою радістю видати цю унікальну книгу до 13 грудня 2018 р, 
дня народження визначного Українця ЄВГЕНА СВЕРСТЮКА – філософа і літературознавця, дисидента, президента Українського ПЕН-клубу.

Велике прохання допомогти фінансово. 

Подано номер картки для здійснення перерахунку видавництва «ТЕРЕН». 

Номер картки в ПриватБанку 5168 7422 1746 6972 Криштальський Андрій Андрійович.

З повагою,
Видавництво “Терен”
(050) 295-65-48
(096) 588-09-70


 

Religious Tourism

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here